427 children took part in this year’s Bicester School’s cross country hosted at Bicester School on Wednesday 7th October.  Organised by North Oxfordshire School Sport Partnership and assisted by members of Bicester AC, 10 primary schools took part in the 6 races spanning all of the primary schools age groups.

The ultimate prize was the coveted Bicester and District cross country team shield awarded to the top placing primary school over the six races.  Once again this event was keenly contested with Langford Village and Bure Park Schools achieving an equal number of first three places.  Bure Park had the winners of the year 1/2 girls and 5/6 girls events whilst Langford Village took the equivalent boy’s age groups.  Brookside and Fritwell took the other age groups but Bure Park took runner up teams spots in the 1/2 and 3/4 boy age groups and it was their stronger in depth placings that enabled Bure Park to retain the team shield and making it three in a row.  Good in depth placings from Brookside enabled them to take overall runner up spot ahead of Langford Village.

There was something for most of the schools taking part with 8 of the 10 achieving at least a top 3 finish in one of the age groups.  Kian Duggan representing Fritwell and Georgia Usher (Chesterton) made sure that it was not a clean sweep for Bure Park and Langford Village as they took the boys 3/4 and girl’s 5/6 individual crowns respectively.  And special mention should be made of Langford Village’s efforts in the 1/2 boy’s race as they had the first three home.  Apart from runners from the first two teams, competitors finishing in the top 20 positions were all invited to the North Oxford Schools Partnership Final held later this year.

Individual places were as follows:

Year 1/2 Girls

1 Hannah Berrow Bure Park

2 Poppy Hudd St Edburgs

3 Molly Campbell Brookside

Year 1/2 Boys

1 Harley Gardner Langford Village

2 Liam Ayers Langford Village

3 Kristian Hayes Langford Village

Year 3/4 Girls

1 Holly Keeble Bure Park

2 Hollie Offord Brookside

3 Charlotte Gore St Mary’s

Year 3/4 Boys

1 Kina Duggan Fritwell

2 Xander Cameron Bure Park

3 Lewis Ball Bure Park

Year 5/6 Girls

1 Georgia Usher Chesterton

2 Annie Bowler Fritwell

3 Imogen Cox Bure Park

Year 5/6 Boys

1 Ollie Webb Langford Village

2 Michael Cadle Longfields

3 Elliot Hayes Langford Village